2020. június 25., csütörtök

5 kedvenc anti-aging hatóanyagom






Biztos vagyok benne, hogy rengeteg újdonság várható még ezen a téren és szívesen ki is próbálom majd őket, de addig is összegyűjtöttem a kedvenc, jól bevált öregedésgátló összetevőimet. Ezek többsége igazoltan működőképes és kutatásokkal alátámasztott.

Azért is tartom fontosnak ezeket összeszedni, mert tényleg nehéz eligazodni a szépségiparban, vannak a reklámok, amik készen tolnak elénk csodakrémeket, és ha elég meggyőzőek, akkor meg is vesszük, nem is nagyon nézünk utána, hogy mit is tud tenni a bőrünkért. Pedig ha ismerjük a főbb, ténylegesen működő hatóanyagokat, megnézzük az összetevők listáját, tájékozódunk és utánajárunk, sokkal egyszerűbb a dolgunk, mert azt vehetjük meg, amire tényleg szükségünk van.

A blogolással eltöltött idő alatt pedig tényleg sok mindent kipróbáltam és szépen, csigalassúsággal, sokat tapasztalva és kísérletezgetve jutottam el oda, hogy nagyjából ma már tudom, mire érdemes pénzt kiadni, ha arcápolásról van szó.

Tulajdonképpen, ezt egész röviden is össze tudom foglalni, a bőr öregedésének lassításához az alábbi dolgok kellenek:

  • ami megvédi a napsugárzástól, káros környezeti hatásoktól, 
  • ami serkenti a sejtmegújulást, kollagén termelődést, 
  • ami segít eltávolítani az elhalt hámsejteket és egységesebbé tenni a bőrfelszínt 
  • ami hosszú távon megőrzi a nedvességet és kellően hidratáltan tartja


Még fontosnak tartom megjegyezni, hogy ez nem egy rangsor, csak egy szimpla lista, és inkább együtt és tartósan használva hozzák meg a kívánt eredményt. Nem csodaszerekről van szó, csak olyan hatóanyagokról, amik tényleg működnek.





1. Hialuronsav 

Bár a hialuronsav krémek hatása sokszor azonnal látható, ahogy szinte felpumpálják a bőrünket, de hosszú távon is megéri használni ezeket, mert a jól hidratált bőr mindig egészségesebb és fiatalosabb. A hialuronsav egy kulcsfontosságú molekula, a vízmegkötő és megtartó képessége miatt. Az emberi szervezetben természetesen megtalálható, így szinte nulla az irritáció esélye, ezt tényleg mindenki bátran kipróbálhatja. A termelődése viszont nagyjából 20 éves kor után elkezd csökkenni, ezért kell pótolnunk.

Hatékonyan hidratál, feltölt, segít rugalmasan tartani a bőrt, ezáltal megelőzve a ráncok kialakulását. Fontos azonban hogy ha szérumként visszük fel, utána használjunk egyéb krémet, ami segít bezárni a megtartott nedvességet a bőrbe. Mivel ez egy nagyon népszerű hatóanyag, rengeteg készítményben megtalálható. Leggyakoribb formája a Sodium Hyaluronate, ezen kívül az alábbi neveken találkozhatsz még vele az összetevő listában, akár többfélével is egy termékben: Hydrolyzed Hyaluronic Acid, Sodium Hyaluronate Crosspolymer. A molekulasúlyuk alapján mindnek kicsit más hatása van a bőrre, például más bőrrétegekbe jutnak el, de mindegyikkel jól járunk.

2. C-vitamin 

Először is, a C-vitamin kitűnő antioxidáns, így felveszi a harcot a sejtjeinket károsító szabadgyökök ellen. Ugyanakkor képes idővel halványítani a pigmentfoltokat és elszíneződéseket is, és serkenti a kollagén termelődést. Szintén elképesztően népszerű, így rengeteg kozmetikumban találkozhatunk vele. Egyik legjobb alkalmazási módja egy C-vitamin szérum. Viszont tudni kell róla, hogy bonyolult hatóanyag, eléggé instabil, így a C-vitaminos készítményeket soha ne tartogassátok sokáig, használjátok el időben és fénytől/hőtől védett helyen tartsátok, másrészt akár irritációt okozhat, így célszerű először alacsony koncentrációban használni. L-ascorbic acid néven a leggyakoribb az összetevő listában, ez a legtisztább és leghatékonyabb formája, de manapság már többféle (szintetikus) származékot is használnak, mint például: magnesium ascorbyl phosphate, ascorbyl-tetraiso palmytate, ascorbyl glucoside. Ezek stabilabbak és felvitelkor szintén aszkorbinsavvá alakulnak, de a hatékonyságuk még nincs annyi kutatással alátámasztva, ettől persze még lehet, hogy ugyanolyan jól működnek. A C-vitamin hatása más antioxidánsokkal együtt még jobban érvényesül, ezt akár egy készítményen belül is megkaphatjuk, például gyakran kombinálják E-vitaminnal, ferulsavval.
Az egyik legerősebb antioxidánsként segít megvédeni a bőrünket a káros környezeti hatásoktól, így rendszeres használatával elodázható illetve megelőzhető a ráncok, pigmentfoltok kialakulása. A sejtek egészséges működését is támogatja, és a fakó bőrt üdébbé, ragyogóbbá teszi. A fényvédő hatását fokozza, így ajánlott a reggeli rutinba mindenképp beilleszteni.





3. Koenzim Q10

A másik kedvenc antioxidánsom a Koenzim Q10, ami szintén sok krémben, szérumban megtalálható. A japán szépségápolásban például már nagyon régóta közkedvelt hatóanyag. A legjobb benne, hogy mivel szintén megtalálható a szervezetünkben, nem valószínű hogy irritáció lépne fel, úgyhogy biztonságos a használata. Ahogy idősödünk, a stressz és az öregedés lelassítja a Q10 termelődését, majd nagyjából húsz éves korunk után a szintje csökkenni kezd. Ezért persze a pótlását belülről is ajánlják, de mint az egyik legalapvetőbb antioxidáns, a bőrünkön is sokat tud segíteni. Pajzsként véd a romboló környezeti hatások ellen, amik hozzájárulnak az öregedéshez. Segít aktivizálni a sejteket, amik így gyorsabban megszabadulnak a toxinoktól, enyhíti a napsugárzás okozta károkat, egységesíti a bőrt, stimulálja a kollagén és elasztin termelődést. Tulajdonképpen a C-vitaminhoz hasonlóan működik. Más hatóanyagokkal is remekül működik együtt, szérumként vagy tonerként is jól beilleszthető a bőrápolási rutinban, akár reggel, akár este.

4. Retinol

A retinoltól sokáig tartottam, már így utólag nem is értem miért, mert konkrétan az egyik leghatékonyabb anyag a bőröregedés ellen. Nemcsak a leghatékonyabb, de nincs még egy, aminek ennyi kutatással igazolták a hatását. Ténylegesen, konkrétan felgyorsítja a sejtek megújulását és serkenti a kollagén termelődést. A kollagén pedig kulcsfontosságú a bőrünk fiatalon tartásához. De nemcsak ezt tudja, akné kezelésére is használják, pigmentfoltok halványítására, és összességében feszesebb, simább bőrt eredményez. Persze a látványos javuláshoz hetek, vagy akár hónapok kellenek, de ezt tényleg megéri kipróbálni. 
Amiért tartottam tőle, hogy  kimondottan bőrápolással foglalkozó külföldi blogokon és videókban többször találkoztam a "retinol journey" kifejezéssel, és ezalatt nemcsak a kedvező eredményhez való eljutást értik, hanem magát azt azt utat, amíg kitapasztalták a megfelelő hatóanyagtartalmú készítményeket, a felvitel gyakoriságát stb. Mert nem megfelelően használva száríthatja a bőrt, irritációt okozhat, amit persze helyre lehet hozni, de érdemes ezt inkább elkerülni és kicsiben kezdeni. Kis koncentrációban, heti 1-2 alkalommal szoktassuk a bőrünket hozzá és innen emeljünk szépen, óvatosan. Ezt elsősorban az esti rutinba kell beilleszteni és napközben megfelelő fényvédelemről mindenképpen gondoskodjunk.




5. AHA-savak

Elsőre az AHA-savak, vagy a kémiai hámlasztás kifejezés ijesztőnek tűnhet, de valójában egy jól bejáratott dolog a bőr megújítására és őszintén szólva kíméletesebb mint a fizikai hámlasztás. Az AHA-k hatásmechanizmusa egyszerű és jól követhető, feloldja a kötéseket az elhalt szövetek sejtjei között, így azt eltávolítva felszínre kerül a frissebb, puhább, ragyogóbb, fiatalosabb bőr. Ezáltal segít csökkenteni az öregedés látható jeleit, a hiperpigmentációt, ráncokat. Az egyik leggyakrabban használt AHA a glikolsav, ami tonerek, hámlasztó maszkok gyakori hatóanyaga. A tejsav enyhébb és kíméletesebb a bőrhöz, az azonnali hatása nem annyira ütős mint a glikolsavnak, de hosszú távon a használata meghozza a kívánt eredményt. Szintén AHA a mandulasav, ami hasonlóan gyengéd, és antibakteriális hatása is van. A fényvédelemre szintén ügyelni kell ha ilyesmit használunk.
Az AHA-k szintén serkentik a kollagén termelődést, így hosszú távon hozzájárulnak a feszesebb, rugalmasabb bőrhöz.

+1 Még sok mindent felvehetnék ebbe a listába, de próbáltam azokat kiválasztani amiket rendszeresen használok és tényleg meg vagyok győződve arról, hogy segítenek fiatalon tartani a bőrömet. Viszont nem hagyhatom ki a napvédő használatát, hiszen eleve a retinolnál és AHA-savaknál elengedhetetlen, de enélkül is szükséges, hiszen a káros napsugárzás első helyen szerepel a bőrt károsító tényezőknél. Szóval, használjunk napvédőt, ne feledkezzünk meg róla!

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...